Category Archives: Kultura

Zvíkov

Zvíkov-se nachází na ostrohu nad soutokem řeky Otavy a Vltavy, nedaleko vesnice v Jihočeském kraji. Od roku 1950 je významnou národně kulturní památkou. Její význam lze posoudit z knih profesora Augusta Sedláčka který jej ve svém díle nazval „králem českých hradů. Hrad měl být založen na místě hradiště z doby bronzové.Zvíkov je středověký hrad, který fungoval již ve 12. století. Tento hrad je pokládán za velmi významný. Vždy tu sídlili dva purkrabí.Ve 13. století byl za vlády Václava I. přistaven královský reprezentační palác s trojbokým nádvořím a arkádami a byla vylepšena obranyschopnost hradu – strážné věže a hradby byly zesíleny.

Praha

Praha je hlavní a současně největší město České republiky a 14. největší město Evropské unie. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, ale jako samostatný kraj není jeho součástí. Je sídlem velké části státních institucí a množství dalších organizací a firem. Sídlí zde prezident republiky, vláda, ústřední státní orgány a vrchní soud. Mimoto je Praha sídlem řady dalších úřadů, jak ústředních, tak i územních samosprávných celků; sídlí zde též ústředí většiny politických stran a centrály téměř všech církví, náboženských a dalších sdružení s celorepublikovou působností registrovaných v ČR.

 

Zámek Orlík a okolí

Orlík patří knížeti Schwanzenbergovi a leží na malé skále na řece Vltavě. Prý existoval již  v polovině 13. století.
Zámek je nyní opravený a vevnitř je velmi krásný a určitě stojí za to jít na prohlídku.

Vodní nádrž Orlík a zámek Orlík

 Vodní nádrž Orlík,

nachází se v jižních a středních Čechách. Je součástí Vltavské kaskády. Byla vybudována v letech 1954 – 1961. Nese jméno zámku Orlík, který kdysi vystupoval na skále na hlubokým údolím Vltavy. Dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera.

Žďákovský most – technický div

www.photoextract.com

Jednoobloukový, ocelový most bez táhla.

Když byl postaven, byl považován za technický div světa, a byl také největší své doby – a i dnes je osmým největším mostem svého druhu ve světě.
Už jen to stojí za poznání tohoto z mého pohledu opravdu krásného mostu.

Arakain v Chyškách

Kapela Arakain slaví 30 let své existence a začíná své turné při kterém je bude doprovázet i Lucie Bílá.