Moje Podnikání

Na internetu se pohybuji asi od roku 2007, kdy jsem začal hrát online hru Travian. Stal jsem se dokonce moderátorem jejich diskuzního fóra a supportérem přímo ve hře. Tehdy to pro mě moc znamenalo a započalo to ve mně chuť budovat diskuzní fóra. A tak jsem v roce 2008 spustil svoje diskuzní fórum RostWorld.cz. Diskutovalo se o všem, prostě všeobecné fórum, kde se dá kecat do noci.

Docela jsem měl úspěch, protože jsem ze hry znal hodně lidí, co se rádi přidali. Pak někdo navrhl, abychom zde otevřeli i sekce o filmech, hudbě a podobně. Vznikl z toho warez, který v jednu chvíli zajistil tisíce UIP za den a já si vydělal svoje první peníze na svačinu. Moc jsem z toho ale radost neměl, takže se relativně brzy warez smazal a fórum se restartovalo. Dnes už tak aktivní není, ale stejně jej má rád.

Mezi tím vším jsem spustil magazín o informačních technologiích Objevit.cz. Rok jsem na něj psal skoro sám, denně jsem přidával jednu novou zprávu a občas mi někdo vypomohl. Začalo to vydělávat a já se mohl legálně stát podnikatelem, začít prodávat reklamu ve větším a vydělané peníze investovat zpět, tedy do redaktorů. Dnes už nepíši vůbec. Občas přidám nějaký článek nebo rozhovor, ale to spíše z chuti. Objevit dá měsíčně 50 % svého výdělku do redaktorů a já jej chci do budoucna i nadále rozvíjet.

Spustil jsem také magazín pro začínající podnikatele. MladýPodnikatel.cz je můj asi nejoblíbenější projekt. Je to něco mezi blogem a magazínem. Chceme tam psát o podnikání obecně, ale hlavně to cílit na začínající podnikatele. Docela máme kladné ohlasy a hodně lidí o nás mluví v dobrém. Mám z toho radost. Dokonce se na tom nesnažím tak moc vydělávat. Stačí mi, když to pokryje vlastní náklady. Proto třeba PR články označujeme už v nadpise jako „Inzerce“, což snižuje jejich cenu a zájem inzerentů, ale čtenáře to tolik neotravuje, což je důležité.

Pár dalších magazínů jsem koupil, nějaké vytvořil, nějaké prodal. Je pravda, že většina webů, co jsem prodal, už nefunguje nebo se z nich staly PR katalogy. Zmínit mohu třeba KralWebu.cz. Mám pár dalších webů, ale ty vydělávají spíše díky affiliate a občasnému prodeji nějakého odkazu. V současné době si buduji portfolio menších podnikatelských a právnických webů.

Co je ale daleko zajímavější, je moje studio iParťák.cz. V něm poskytujeme několik služeb. Třeba copywriting, korekturu textů a překlady. Je to vcelku nové, ale docela se nám i daří. Dříve spočívala většina mých zisků v prodeji inzerce, ale dnes už začíná převahovat právě zisk z iParťáka. Máme několik stálých klientů a já to celé systematizuji tak, aby to vydělávalo samo a já nemusel moc dělat. Při škole je totiž těžké některé věci stíhat, což se samozřejmě na zisku podepisuje.

Mám prsty ještě v pár projektech, které nezveřejňuji. To podstatné jsem řekl. Do budoucna chci hlavně rozšiřovat naše služby, stabilizovat jejich činnost a otevřít nové. Už dnes poskytuje menší konzultace ohledně online marketingu, ze kterých mi taky někdy něco kápne. Většinou to ale dělám hlavně pro začínající kluky, co jsou tam, kde já v době hraní Travianu, a to dělám zadarmo, protože mě to baví a chci také pomoci jiným.

Napsat komentář